[Minimax-Ralzfilmslágerek-2.]
Rögtön leszögezem, hogy egy egész minusz pont jár annak, aki lehagyja a Vuk-ot egy ilyen válogatásról. A Minimax-Rajzfilmslágerek-1. fantázianevű, sorrendben is nyilván előbbi CD-n a sok érdektelen mesezene mellett bezzeg rajta van. Nagy kísértés, hogy csak a Vuk miatt megvegyem-e az 1-et is, de a 2-es CD klasszisokkal jobb.
Amiért mégse a szokásos 10 pontot osztottam ki, az még a következőknek köszönhető: mínusz fél pont azért, mert némelyik zene nem az eredeti. Tudom, hogy jogdíj meg ilyesmi, de a tény az, hogy ha csak egy szótag vagy levegővétel nem úgy van valahol, ahogy az addikció eredeti tárgyában szerepel, akkor már nem az igazi. További fél pont azért, mert pl. a Vizipók és a Kukori brutálbéna refrént meg kiegészítést kapott. Még fél minusz pont az utolsó két szám miatt, mert nem illenek egyáltalán a retrósztárok közé, ráadásul sose hallottam róluk. Na így 7,5/10 pont. Ami az egyes trackokat illeti, az a tisztelt szülő gyerekkori élményeitől függően nyilván sokszáz pontos is lehet :)
Az ilyen válogatásokhoz elterjedt rajzfilmsláger szó, az hülyeség, tekintettel ugye a bábfilmslágerekre. Hamár mindenáron a filmslágerből akarnak frappánsan eredeztetni, akkor a jövőre nézve javaslom esetleg a mesefilmslágert. Valamint sürgősen adjanak ki csehszlovák és lengyel mesefilmslágeres cd-t is.
Ha bírjuk az ilyesmit, akkor ez a válogatás már egész kicsi korban szerethető, annak ellenére, hogy némelyik meséhez nem árt betölteni az óvodás vagy még vénebb kort. Nálunk mostanában kedvenc, én 2 éves kortól ajánlom jó szívvel.
Dob+Basszus rajzfilmslágeres adása:
http://www.mtv.hu/cikk.php?id=158015
Süsü lapja:
http://egyfeju.freeweb.hu/index.html
Szakirodalom:
http://index.hu/kultur/cinematrix/kritika/dvd/
http://index.hu/kultur/cinematrix/kritika/anime0106/
***
1. Frakk a macskák réme. Ha a gyermek ezt a cédét szeretné hallgatni, onnan tudom, hogy elkezdi mondani, hogy vau-vau és mutogat a zenegépre. Frakk beköszöntő ugatása után a rajzfilm fél perces instrumentális zenéje hangzik el.
2. Macskafogó. Konkrétan a Miumiújság. A zene és Postássy Juli hangja remek. A gang-szám az 1-es cd-n van. Ezt a mesét nyilván csak idősebb korban fogjuk abszolválni, de már alig várom :)
3. Itt van Süsü. Egy teljesen lényegtelen, csak tényszerű apróság, hogy alig észrevehető, de a Süsü betétdalai nem pont ugyanazok, mint a mesében voltak, hanem szerintem későbbi felvétel. Vannak benne olyan beszólások, amik biztosan nem voltak ott eredetiben. Mindazonáltal természetesen világbajnok ésatöbbi. Ó ha rózsabimbó forever valamint Csukás István for prezident!
4. Habár nincsen csak egy fejem. Éééljen Süüüsüüü. Még amúgy nem néztünk Süsüt. Igaz, hogy bábfilm, tehát elvileg jó lenne, de attól tartok, hogy ráér 3-4 évesen, főleg a történet relatíve bonyolultsága miatt.
5. Én vagyok a jó királyfi. Ezt sokat énekeltem a gyermeknek még nem mozgós picibaba korában a pelenkázón, mutogatós, azazhogy mozgatós dalként. A karom erősnél meggyurmáztam a kis bicepszeit, a szívem vidámnál megsimiztem a kis mellkasát, a többi sornál random ami eszembe jutott.
6. Mekk Elek az ezermester. Ez nagyon érdekes, mert a gyermek a mesét nem bírja végignézni, hiába báb, meg hiába emlékszem úgy, hogy ez egy tök jó mese. Elég félelmetes hangeffektek vannak benne. A fent idézett indexcikk áradozik a zenéről. Hát én ezt nagyon nem értettem. De nyilván van benne valami, mert a gyermek is odáig van érte, az instrumentális fél percet végigtáncolja nagyon édesen. Olyasmi dülöngélést kell elképzelni, mintha a Patience klipben Axl Rose mozgását 45-ös fordulatszámon néznénk.
7. Dr. Bubo. Tisztára táncdalfesztivál fíling. Néha olyan elképzeléseim vannak közben, hogy játszik a nagyzenekar, a tévé közvetíti, a karmester pedig hátrafordulva vigyorog. Boakonstrektor :) Romhányi József szintén forever.
8. Mézga család. Ez egy remek dixieland, különös tekintettel a bendzsóra. A légy vidámvagány akár egy srác lényegét sose értettem.
9. Gusztáv. Ez meg egy remek bárzene, jazz, nagybőgő. Instrumentális.
10. Pityke őrmester. Yardon dolgozó ismerőseim nagy kedvence. Instrumentális.
11. Mikrobi. A szöveg ugye nem bonyolult :) de ha nem csal a ritmusérzékem, akkor sikerül minden egyes mikrobizás alatt lemaradni néhány századmásodperccel. És ez már gyerekkoromban is idegesített :)
12. Sebaj Tóbiás. Ez tipikus Bergendy Kissnek öltözött szervuszszergej háttérzenekar.
13. Nagy ho-ho-ho-horgász. Nem az eredeti, de csak az énekhang miatt tűnik fel, mert a zenéjét mintha a 100 Folk Celsius játszotta volna eredetiben is. Amint pl. a dob+basszusban is elhangzott, az eléggé fura szövege ellenére kívülről lehet fújni.
14. Pom-pom. Elvileg instrumentális, gyakorlatilag az a - Hogy kicsoda Pompom?-tól a - Szia Picúr, megvárhatlak?-ig terjedő klasszik a zenei aláfestéssel, de valamiért nem 'megvárhatlak' hanem 'elkísérhetlek'.
15. Futrinka utca. Ezt nem tudtam, hogy Bergendy. Instrumentális.
16. Vizipók, csodapók. Nekem nem rémlett, hogy ebben énekeltek volna egy hangot is. Mindenesetre énekelnek benne. De minek. A női énekhang, az amúgy tündéri Marge Simpson tündéri magyarhangja. De minek. Büntetőfélpont, borzalmas.
17. Misi mókus kalandjai. Ez kérem a 'Száraz tónak nedves partján' c. gyermekdal.
18. Kukori és Kotkoda. Biztosan nem az eredeti, és a refrén brutál szopránkórusáért járt a büntetőfélpont.
19. Kiváncsi Fáncsi. Aranyos a zene, majdnem instrumentális, csak a megfelelő helyen sokszor elhangzik, hogy Kiváncsi Fáncsi.
20. Dörmögő Dömötör. Ezt is nagyon szereti a gyermek. Én csak ilyen nevű újságra emlékeztem, nem pedig mesére, de van ilyen, vetíti is az mtv heti rendszerességgel.
21. Magyar népmesék. Végre valami :) Először a mese vége lassús, utána a mese eleje gyorsas. Gryllus Vilmos kult örökbecsűje.
22. Mesék Mátyás királyról. Itt is előbb van a vége lassú rész, és utána a kezdő gyors rész. Radványi Balázs nagyon érti a törökös középkoros zenéket (lásd még a Követ). Ez kimagaslóan a legjobb dal a lemezen, én legalábbis ezt szeretem a legjobban.
23. A hetedik testvér. Rövid leszek: Ez giccs.
24. Hófehér. Ez az előző hatása miatt, meg mert sose láttam, szintén forward, azazhogy gyorsan vissza az első számra.